تبلیغات
دریچه ای به بی نهایت - بانک مرکزی اعلام کرد : تداوم کاهش تورم در خردادماه
دریچه ای به بی نهایت

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


 • دریافت كد ساعت

  كد تقویم

  New Page 2

  This free script provided by webloger site

  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  کد جستجوگر گوگل
  دریافت كد

بانک مرکزی اعلام کرد : تداوم کاهش تورم در خردادماه

بانک مرکزی اعلام کرد : تداوم کاهش تورم در خردادماه

روند کاهشی نرخ تورم که از اواسط سال 1387 به دنبال سیاست های انقباضی بانک مرکزی آغاز شد، همچنان ادامه دارد؛ به طوری که در تازه ترین آمار رسمی بانک مرکزی به 4/9 درصد در خردادماه رسید. این در حالی است که این شاخص اقتصادی در انتهای سال 87 مرز 25 درصد را نیز درنوردیده بود. صاحب نظران اقتصادی معتقدند کاهش نرخ تورم علاوه بر سیاست های انقباضی پولی، معلول سیاست تثبیت نرخ ارز و رکود فعلی است که در کاهش رشد اقتصادی منعکس شده است.


بانک مرکزی اعلام کرد : تداوم کاهش تورم در خردادماه

روند کاهشی نرخ تورم که از اواسط سال 1387 به دنبال سیاست های انقباضی بانک مرکزی آغاز شد، همچنان ادامه دارد؛ به طوری که در تازه ترین آمار رسمی بانک مرکزی به 4/9 درصد در خردادماه رسید. این در حالی است که این شاخص اقتصادی در انتهای سال 87 مرز 25 درصد را نیز درنوردیده بود. صاحب نظران اقتصادی معتقدند کاهش نرخ تورم علاوه بر سیاست های انقباضی پولی، معلول سیاست تثبیت نرخ ارز و رکود فعلی است که در کاهش رشد اقتصادی منعکس شده است.

ادامه روند کاهشی نرخ تورم
نرخ تورم خرداد ماه 4/9 درصد اعلام شد
گروه بازار پول- بانک مرکزی اعلام کرد: نرخ تورم در 12 ماه منتهی به خردادماه سال جاری نسبت به 12 ماه منتهی به خردادماه سال گذشته، معادل 4/9 درصد است.
براساس خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران براساس سال پایه 100=1383 (359 قلم کالا و خدمت) در خرداد ماه 1389، دومین نرخ تورم تک رقمی به دست آمد. این در حالی است که این نرخ در خردادماه نسبت به ماه قبل 7/0 درصد افزایش و در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، شاخص مذکور 3/8 درصد رشد داشته است.
بانک مرکزی با تاکید بر نرخ تورم اردیبهشت ماه که برابر با 9/9 درصد بوده، روند کاهشی نرخ تورم را برای دومین بار متذکر شده است. نرخ تورم تک رقمی که قرار بود در پایان سال گذشته ثبت شود، در اردیبهشت ماه محقق شد.
نرخ تورم نقطه به نقطه در اردیبهشت ماه در مقایسه با ماه مشابه سال قبل نیز رشد 4/9 درصدی را تجربه کرده است.
برخی از کارشناسان با توجه به افزایش نرخ اجاره بها در ماه های اخیر که در محاسبه نرخ تورم منظور می شود و رشد نقدینگی از نیمه سال گذشته به این سو، پیش بینی می کنند که روند کاهشی نرخ تورم در ماه های آتی متوقف شود یا روندی افزایشی را در پیش گیرد.
نرخ تورم در فروردین ماه سال گذشته 4/25 درصد، اردیبهشت ماه 6/23، خردادماه 5/23، تیرماه 5/21، مردادماه 2/20، شهریورماه 5/18، مهرماه 7/16، آبان ماه 15، آذرماه 7/13، دی ماه 2/12، بهمن ماه 3/11 و اسفندماه 8/10 درصد بود. نرخ تورم فروردین ماه امسال 4/10 درصد بوده است.
محدودیت های فرمول محاسبه نرخ تورم در ایران
یک اقتصاددان با اشاره به محدودیت های فرمول محاسبه نرخ تورم در ایران از گذشته دور گفت: نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی براساس فرمول به کار گرفته شده معتبر است.
محمد واعظ در گفت وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: نرخ تورم در ایران، براساس یک فرمول فنی محاسبه می شود که این فرمول فنی به صورت یکنواخت هرسال اعمال می شود؛ ولی این فرمول مطلوب نیست. وی افزود: به عبارت دیگر، این فرمول همه اجزای
قیمتی را که خانوارها با آن روبه رو می شوند در برنمی گیرد، اما در سال های مختلف تکرار می شود.
این استاد دانشگاه اصفهان اضافه کرد: در نتیجه، وقتی بخشی از قیمت ها را در برنگیرد، این بخش مربوط به یکسال به خصوص نیست، در واقع محدودیتی است که برای دوره ها و سال های مختلف تکرار می شود. وی با اشاره به مهم ترین محدودیت های فرمول محاسبه نرخ تورم بانک مرکزی گفت: یکی از این محدودیت ها این است که نرخ تورم به صورت درصد تغییر در شاخص قیمت محاسبه می شود که خود شاخص قیمت، با استفاده از روش لاسپیر اندازه گیری می شود. وقتی شاخص قیمت از روش لاسپیر اندازه گیری می شود، تفاوت های قابل توجهی در الگوی مصرف خانوار در فاصله بین سال پایه با سال مورد نظر، مورد توجه قرار نمی گیرد.
واعظ با اشاره به محدودیت دوم اظهار داشت: محاسبه شاخص قیمت و به بالطبع، نرخ تورم به دست آمده، برمبنای آن قیمت اموال غیر منقول که خانوار با آن روبه رو می شوند، به خصوص قیمت مسکن وارد نمی شود. وی افزود: با توجه به دو محوریت اصلی ذکر شده، نرخ تورم برای سال های مختلف با روش یکسان محاسبه می شود، اگر برای مثال فرض کنیم که نرخ تورم کم برآورد شده، این کم برآورد شدن برای سال های مختلف تکرار می شود، چنین نیست که مخصوص یکسال به خصوص باشد.
این اقتصاددان اضافه کرد: به همین خاطر، اختلاف بین نرخ های تورم بین سال های مختلف از اهمیتی بیشتر از نرخ تورم هر سال برخوردار است. در دوره یکساله منتهی به آخر اردیبهشت ماه 89، یعنی دوره انتهای اردیبهشت 88، الی انتهای اردیبهشت 89، نرخ تورم بر مبنای همین فرمول کاهش زیادی نسبت به قبل داشته است و نرخ تورم اعلام شده به نظر می رسد بر مبنای فرمول اعلام شده به کار رفته معتبر باشد.
وی افزود: در این دوره خاص اگر بخواهیم نرخ تورم را با دقت بیشتری اندازه گیری کنیم، چون در بازار اموال غیرمنقول رکود حاکم بوده است، ممکن است نرخ تورم دقیق تر، که با رفع محدودیت دوم اندازه گیری می شود از نرخ تورم اندازه گیری شده کمتر باشد.
واعظ با تاکید بر اینکه این وضعیت مخصوص زمان اخیر است، گفت: به طور خلاصه، آنچه که اعلام شده در قالب فرمول به کار گرفته شده بوده و از اعتبار برخوردار است.
وی افزود: این از اعتبار برخوردار بودن، به این معنی نیست که این نرخ، صددرصد واقعیت قیمت ها را منعکس کند، اما فرمول به کاررفته، فرمول تاریخی است که از گذشته تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است.
مهار حجم پول، عامل کاهش نرخ تورم است
واعظ، درخصوص علل کاهش نرخ تورم گفت: این مساله در مهار عوامل تحریک کننده تقاضای کل ریشه دارد.
وی افزود: یکی از مهمترین عوامل تحریک کننده تقاضای کل، به طور غیرمستقیم حجم پول بوده است. چون نرخ رشد حجم پول مهار شده است، خود به خود، مهم ترین عامل ایجاد تورم مهار شده است.
کاهش هزینه تمام شده تولیدات راهکار کاهش نرخ تورم
این اقتصاددان در پاسخ به این سوال که راهکار کاهش نرخ تورم چیست، گفت: اگرچه کنترل حجم پول به عنوان یک راهکار توصیه می شود، اما استفاده زیاد از این راهکار، تورم رکودی به وجود می آورد که امروز با ابعادی از رکود روبه رو هستیم.
وی افزود: لذا باید در کنار تنظیم حجم پول، به موضوع تامین مالی بنگاه ها، کاهش هزینه تمام شده تولیدات و تحرک اقتصادی توجه شود که هر کدام موضوعات مفصلی برای بحث و گفت وگو هستند.
منبع : دنیای

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : سید علی طباطبایی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان