تبلیغات
دریچه ای به بی نهایت - کشف تکه های گم شده منشور کورش
دریچه ای به بی نهایت

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


 • دریافت كد ساعت

  كد تقویم

  New Page 2

  This free script provided by webloger site

  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  کد جستجوگر گوگل
  دریافت كد

کشف تکه های گم شده منشور کورش

کشف تکه های گم شده منشور کورش
استوانه ی حاوی منشور کورش بزرگ که در سال 1878 در خرابه های بابل کشف شده و از آن تاریخ در موزه بریتانیا نگاهداری می شود، قسمت های کنده شده ای داشت که تا کنون کسی نمی دانست چه کلماتی در آن قسمت ها وجود داشته است.

کشف تکه های گم شده منشور کورش


استوانه ی حاوی منشور کورش بزرگ که در سال 1878 در خرابه های بابل کشف شده و از آن تاریخ در موزه بریتانیا نگاهداری می شود، قسمت های کنده شده ای داشت که تا کنون کسی نمی دانست چه کلماتی در آن قسمت ها وجود داشته است.

خوشبختانه اکنون در پی پیدا شدن تکه هایی از الواح گلی بابلی موجود در انبارهای موزه بریتانیا کارشناسان متوجه شده اند که بخش مهمی از تکه های گمشده این منشور مهم پیدا شده است. کارشناسان پس از خواندن این تکه ها به این نتیجه رسیده اند که اطلاعات جدید و مهمی در مورد متن منشور به دست آمده است. به همین مناسبت موزه بریتانیا کارگاهی را برای رسیدگی به این یافته های جدید تشکیل داد و اعلام داشت که در روز پنجشنبه 24 ماه جون چهار تن از مقامات موزه و شرکت کنندگان در کارگاه؛ یعنی آقایان نیل مک گرگور رییس موزه بریتانیا، اروینگ فینکل، ماتیو استولپر، و جان کرتیس، طی یک جلسه ی عمومی نتایج مطالعات خود بر روی این اکتشافات را توضیح خواهند داد. با دریافت این خبر کمیته نجات پاسارگاد از یکی از همکاران خود، آقای فاتح ضیایی، در لندن خواست تا در این جلسه شرکت کند. مطابق گزارش این همکار، کارشناسان شرکت کننده در این کارگاه اعلام کرده اند که علاوه بر تکه های لوح های گلی بابلی، دو لوح دیگر هم در چین به دست آمده که بر استخوان پای اسب نوشته شده اند. این دو لوح به خط میخی هستند و مطالب نوشته شده بر آنها نیز مورد مطالعه قرار گرفته و تشخیص داده شده که این دو سند هم نسخه هایی کهن از تکه های ناشناخته ی منشور کورش هستند. به این ترتیب این کشف های جدید نشان می دهند که علاوه بر این که بخش های مهمی از گمشده های منشور کورش پیدا شده، کپی های دیگری از منشور در کشورهای دیگری نیز وجود داشته که این خود نشان می دهد منشور کورش در موزه بریتانیا تنها سند باقی مانده از این سند با اهمیت نیست. نکته مهم دیگر این است که در متن های کشف شده نیز باز هم تاکید بر توجه کورش به آزادی مذهب و حمایت از اقوام و ادیان مختلف است.
منبع : savepasargad


__________________
Spongicola
دل از من برد و روی از من نهان کرد...
Please consider the environment before printing


ما همه اجزای آدم بوده ایم
در بهشت این لحن را بشنوده ایم
ناله طنبور و بعضی ساز ها
اندکی ماند بدان آواز ها

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : سید علی طباطبایی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان