تبلیغات
دریچه ای به بی نهایت - فیلم «طلا و مس»
دریچه ای به بی نهایت

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :


 • دریافت كد ساعت

  كد تقویم

  New Page 2

  This free script provided by webloger site

  Google

  در این وبلاگ
  در كل اینترنت
  کد جستجوگر گوگل
  دریافت كد

فیلم «طلا و مس»


فیلم «طلا و مس» از معدود فیلم‌های سال‌های اخیر است كه می‌توان با خانواده برای تماشای آن به سینما رفت. گذشته از محتوای فیلم، توجه به شرایط و اوضاع افرادی كه این ‌گونه زندگی می‌كنند، از حیث اجتماعی اهمیت به‎سزایی دارد.

فیلم «طلا و مس» از معدود فیلم‌های سال‌های اخیر است كه می‌توان با خانواده برای تماشای آن به سینما رفت. گذشته از محتوای فیلم، توجه به شرایط و اوضاع افرادی كه این ‌گونه زندگی می‌كنند، از حیث اجتماعی اهمیت به‎سزایی دارد.
قشر اجتماعی موردنظر این نوشته از حیث اجتماعی دارای خصوصیات ویژه‌ای است. از اصلی‌ترین مشخصات آن، قرار نگرفتن در هیچ‌یك از طبقه‌بندی‌های اقتصادی است. نمی‌توان افرادی از این دست را به هیچ طبقه‌ای وابسته دانست. در بین طبقه‌های مختلف، افرادی پیدا می‌شوند كه واقعا براساس حیثیتی كه برای خود انتخاب كرده‌اند، مذهبی زندگی می‌كنند. ماكس وبر تقسیم‌بندی افراد براساس فرهنگ و خصایص اجتماعی را دسته‌بندی جامعه بر مبنای منزلت یا حیثیت نامیده است. رویكرد كاملا مذهبی، باورهای اعتقادی عمیق و بدون پیچیدگی و برخودار از شفافیت و صراحت. زندگی چنین افرادی قابل مشاهده است. زندگی شهید برونسی كه در كتاب «خاك‌های نرم كوشك» بدان پرداخته شده، چهارچوب‌های عمومی این نوع زندگی را نمایش می‌دهد.
این قشر اجتماعی بیشتر در طبقات متوسط و ضعیف دیده می‌شوند. مسجد، روحانیت، نمادهای دینی و مناسك دینی، مداحان و كتاب مفاتیح بخش‌های مهم این زندگی هستند كه در فیلم طلا و مس نشان داده می‌شود.
مواجهه این بخش از جامعه با مدرنیسم و نمادهای آن از موضوعات حساس اجتماع ماست. برای كسانی‌كه رادیو معارف را بیشتر گوش می‌دهند و هیئت و جلسه مذهبی رفتن برای‌شان در حكم یك وظیفه است و به اماكن زیارتی سفر می‌كنند و در محرم و صفر سبك زندگی خاصی دارند و از سر اعتقاد در ماه‌های رجب و شعبان روزه مستحبی می‌گیرند، تماشای بخش زیادی از برنامه‌های تلویزیون و دیدن فیلم‌های رایج سینمایی كاری نامطلوب یا دست‌كم برخوردار از اهمیت بسیار پایین است. این اعمال مصداق همان عمل لغوی محسوب می‌شود كه همه از آن منع شده‌اند. بگذریم از اثرات سوء تربیتی این‌گونه تفریحات و محصولات بر آن نوع سبك زندگی.
آن‌ها كه باورهای مذهبی مانند شخصیت‌های فیلم طلا و مس دارند، پایگاه اجتماعی اصلی انقلاب نیز هستند. خانواده شهداء و ایثارگران از این گروه اجتماعی محسوب می‌شوند؛ نمازجمعه‌ای‌ها، هیئتی‌ها، كسانی‌كه در راهپیمایی شركت می‌كنند و در یك كلام امت حزب‌الله بیشتر از این عده هستند.
یكی از مشكلات جامعه ما این‌جا خود را نشان می‌دهد كه متصدیان امور فرهنگی جامعه نمی‌دانند در برنامه‌ریزی كدام قشر اجتماعی را باید خشنود نگهدارند. خیل عظیم جامعه‌ای كه به واسطه بی‌برنامگی و با برنامه‌های غلط ما امروز ماهواره می‌بیند و زندگی‌اش با عناصر حیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مدرنیسم آمیخته است (جالب این‌كه بخشی از این قشر به انقلاب و آرمان‌های امام و رهبری معتقد است و نباید دسته‌بندی فوق را ملاك موضع‌گیری در قبال انقلاب دانست)، مطالباتی دارد و ما برای كم شدن فاصله‌اش با فرهنگ رسمی نظام، باید آن را حفظ كنیم و محصولاتی مناسب روحیات آن و البته در چهارچوب باورهای‌مان داشته باشیم. در سوی دیگر این میدان قشری اجتماعی قرار دارد كه مطالبات مذهبی و ارزشی دارد و به دنبال طنز و فیلم و سریال مطلوب خویش است. این قشر ذائقه منسجم فرهنگی و هنری دارد. كتاب «دا» پرفروش‌ترین كتاب خاطره و داستان تاریخ زبان فارسی می‌شود، فیلم «اخراجی‌ها» را می‌بینند و پرفروش‌ترین می‌شود و نمایش «خورشید كاروان» سال‌های سال اجراء می‌شود. تضاد بین این دو مطلوب، گاهی چنان عمیق می‌شود كه بروز اجتماعی پیدا می‌كند. كار سخت مسئولین فرهنگی كشور، تنظیم مدل تولید و توزیع محصولات و برنامه‌های فرهنگی است؛ به‌طوری‌كه جامعه بیش از آن‎چه امروز دیده می‌شود، دچار تشنج و نابه‎سامانی فرهنگی نشود. چه محصولی باید به تولید برسد كه در جامعه موجب ارتقاء سطح فرهنگ شود و مورد استقبال همگان قرار گیرد. اگرچه استقبال «همگان» ملاك خوب و مفید بودن یك اثر نیست، ولی امروزه همه‌ آثار تأثیرگذار مورد بی‌مهری و غضب یك قشر اجتماعی قرار می‌گیرد. آن‌چه در این نوشته مورد نظر است، لزوم توجه به دغدغه‌ها و مطالبات مردان و زنان مذهبی و معتقدی است كه پایگاه اجتماعی اصلی انقلاب و نظام هستند

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : سید علی طباطبایی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان